Kurutulmuş Domates

Türk mutfağında yüzyıllardır kullanılan kurutulmuş domates, günümüzde de mutfakta en çok kullanılan ürünlerden biridir. Kahvaltı sofralarından ana yemeklere kadar birçok kullanım alanı bulunan kurutulmuş domatesin sağlığımıza da faydalı olduğu bilinmektedir. Bu ürün, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetiştirilen ve salça yapımında kullanılan domateslerin farklı şekillerde kurutulması ile hazırlanmaktadır.

Kurutulmuş domatesler güneşte bekletilerek ya da daha hızlı bir yöntem olan fırında kurutma tekniği kullanılarak elde edilmektedir. Kurutma yöntemi ürünün besin değerini düşürmemekte, aksine yükseltmektedir. Kış aylarında ulaşamadığımız taze domatesteki tüm vitaminler ve diğer besinler kurutulmuş domateste de mevcuttur.

Kurutulmuş Domates Nerelerde Kullanılır?

Domates kurusu, taze domatese ulaşamadığımız kış aylarında hemen hemen tüm yemeklerde kullanıldığı gibi öğütülerek de tüketilmektedir. Özellikle de zeytinyağı ile tatlandırılarak alternatif bir lezzet elde edilebilmektedir.  Farklı aroması ve tadı ile yemeklerin lezzetini katlayan kurutulmuş domates birçok yemek ve mezeye lezzet katmaktadır.

  • Kırmızı ve beyaz et yemeklerinde,
  • Köfte harçlarında,
  • Kahvaltılarda meze olarak,
  • Sandviçlerde ve salatalarda,
  • Sebze ve bakliyat yemeklerinde kullanılır.

Kurutulmuş Domates Fiyatları

Kurutulmuş domates fiyatları, mevsime ve hava şartlarına göre her yıl değişiklik göstermektedir. Günümüzde iklimin değişmesi, çiftçilerin üretim koşullarının zorlaşması, tarım arazilerinin verimsizleşmesi sebze ve meyve fiyatlarını etkilemektedir. Besin değerini yitirmeden bir ürünü her mevsimde tüketebilmek ise oldukça kıymetlidir. Kuru domateste de durum pek farklı değildir. 15 kilogram taze domatesten yalnızca bir kilogram kurutulmuş domates elde edilmektedir. EKO-FLAVOR’un alanında uzman ekibinin doğa dostu yöntemler kullanarak hijyenik koşullarda hazırladığı kurutulmuş domatesleri uygun fiyatlarla web sitemizden satın alabilirsiniz.