Tarhana

Türk yemeklerinde çorbaların yeri bir başkadır. Özellikle kış aylarında çorbaların, sofralarda sarsılmaz bir yeri bulunmaktadır. Bu çorbalardan biri olan tarhana, eski zamanlarda Farsça bir kelime olan terhâneden Türk dilinde tarhana olarak geçmiştir. Genellikle Türk kültüründe çorba olarak tüketilen tarhana, çerez olarak da tüketilmektedir. Tarhanayı en çok kullanan coğrafi bölgeler ise Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu bölgeleridir.

Türkiye’de Afyon, Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Edirne, Uşak, Malatya, Kahramanmaraş gibi illerde yaygın olarak tüketilmektedir.  Bu nefis çorba ve çerez, içerisinde barındırdığı B vitaminleri, kalsiyum, demir ve çinko mineralleri ile şeker hastalığı, yorgunluk, tansiyon hastalıklarını dengede tutmaya yardımcı olduğu gibi cildi güzelleştirir, yaşlanma etkilerinden hem mental hem de cilt görünümü olarak kurtulmaya yardımcı olur, saçları güçlendirerek dökülmelerini önler. Ayrıca, katı gıdaya geçmiş bebeklerin, besin gereksinimlerini bünyesinde barındırdığından, bebekler için de mükemmel bir besin kaynağıdır.

Tarhananın İçeriği ve Yapımı

Tarhananın içeriğinde kalsiyumunu karşılayan yoğurt, domates, biber, buğday unu, kuru soğan, zeytinyağı, tereyağı veya margarin, nane, dereotu, kekik gibi çeşniler bulunmaktadır. Öncelikle, firmamız özel yapım tesislerinde, domatesler, biberler iyice yıkanır. Yıkamadan sonra ince doğrama işlemi yapılır. Sonra, pişirme kazanına domates ve biberler konulup, üzerlerine su eklenerek, kıvam elde edilene kadar pişirilir. Sonrasında ise, ılınmış kıvamlı malzemeye yoğurt ve buğday unu ile tereyağı(margarin) eklenerek yoğurma makinesinde yoğurulur. Yoğurma işleminden sonra, eşit parçalara ayrılarak, kurumaya bırakılır. Kuruma tamamlandıktan sonra ise özel değirmen makinelerinde çekilerek toz hâle getirilir. En son işlem olarak da paketleme işlemi yapılarak sofralara hazır hâle gelir. Sizde, soğuk kış aylarında tarhana sevenlerdenseniz, doğal ev yapımı lezzetindeki ürünlerle sizleri buluşturan firmamızı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.